Make your own free website on Tripod.com
Calbayog City Website
Cardinal Rosales Profile
Home
Religion
Profile
History
MAYOR's Page
News
Sports
Tourism
Arts and Culture
Pictures
Favorite Links
d webmaster
WEATHER
deguiacardinalrosalesphotorestored.jpg

 
 
 
PROFILE OF ROSALES Y RAS, Julio (1906-1983)

Birth. September 18, 1906, Calbayog, Philippines.

Education. Seminary of Calbayog, Calbayog.

Priesthood. Ordained, June 2, 1929, Calbayog. Pastoral work in diocese of Calboyog, 1929-1946.

Episcopate. Elected bishop of Tagbilaran, June 29, 1946. Consecrated, September 21, 1946, Palo, by Guglielmo Piani, titular archbishop of Nicosia, apostolic delegate in the Philippines. Promoted to metropolitan see of Cebu, December 17, 1949. Attended II Vatican Council, 1962-1965. President of Episcopal Conference of Philippines.

Cardinalate. Created cardinal priest, April 28, 1969; received red biretta and title of Sacro Cuore di Gesł a Vitinia, April 30, 1969. Attended III Ordinary Assembly of World Synod of Bishops, Vatican City, September 27-October 26, 1974. Participated in conclave of August 25-26, 1978. Participated in the conclave of October 14-16, 1978. Attended I Plenary Assembly of Sacred College of Cardinals, Vatican City, November 5-9, 1979. Resigned pastoral government of archdiocese, August 24, 1982.

Death. June 2, 1983, Cebu. Buried, metropolitan cathedral, Cebu

Enter supporting content here